fot. E. Waryszak
Moja przygoda z pokrzywą zaczęła się w dość trudnym momencie, gdy walczyliśmy o poprawę wyników krwi naszego dziecka. Antosia przeszła trzy transfuzje krwi i w początkach swojego życia na tym pięknym świecie z wielkim trudem przychodziło jej utrzymanie prawidłowych parametrów krwi, zwłaszcza hemoglobiny. Kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosiło oczekiwanych rezultatów postanowiłam, że czas, by do akcji wkroczyła moja ?Pani doktor od wszystkiego?. Jest dość specyficznym specjalistą ale jednocześnie mądrym człowiekiem i cenię ją za holistyczne podejście do pacjenta. Tym razem Pani doktor postawiła na pokrzywę. Jak się potem okazało słusznie. Wyniki Antośki sukcesywnie się polepszały, a ja dowiedziałam się ze pokrzywa pomaga na anemię i ma dużo łatwo przyswajalnego żelaza. Odtąd zupy Antośki wzbogacam liśćmi świeżej bądź zamrożonej pokrzywy.
Dzisiaj zaprezentuję Wam jedną z takich zup.
Zupa przed zmiksowaniem... fot. E. Waryszak
Składniki, które użyłam to:
- marchewka
- groch
- buraczki
- kaszka Quinoa
- kaszka kukurydziana
- rozmaryn
- tymianek
- wywar z kości
- górne listki świeżej pokrzywy, którą przed dodaniem do zupy udusiłam na masełku (masło najlepiej wcześniej sklarować) z czosnkiem
Składniki do zupy mogą być oczywiście różnie dobrane, najważniejszym z nich jest pokrzywa.
Po przygodzie z pokrzywą zostało też coś dla mnie. Wiedząc o dobroczynnym działaniu pokrzywy zaczęłam pić napar ze świeżych jej liści. Nie jest może aromatyczny, ale gdy się dobrze pokombinuje z dodatkami wypada przyzwoicie. I zrozumiałam, dlaczego moja babcia na moje żale, że właśnie o to oparzyłam się o tą wredną pokrzywę, która niespodziewanie wyrosła na mojej drodze zwykła mawiać: ?Będziesz zdrowsza.?.
...i po zmiksowaniu fot. E. Waryszak
A teraz kilka ciekawostek:
Czy wiecie, że pokrzywa kwitnie, a najlepsze są pokrzywy majowe. W dodatku zbiera się tylko górne listki (przynajmniej do użytku wewnętrznego). Pokrzywy można suszyć, ale można też zamrażać, podobnie jak koperek czy pietruszkę.
I już na koniec:
?Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), jedna szklanka świeżo ugotowanej pokrzywy zawiera 555% zalecanego dziennego spożycia witaminy K, 36% witaminy A, 43% wapnia, 35% manganu, 13% magnezu i innych wartości odżywczych.?
Dla tych, których zaciekawiła pokrzywa i chcieliby dowiedzieć się więcej zamieszczam linki. Bo pokrzywa niejedno zastosowanie ma :)
http://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-chwast-ktory-uzdrawia,nId,615289
http://www.naturalneleki.com.pl/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze/
http://www.biokurier.pl/component/content/article/39-strona-glowna/artykuy-gowna/896-majowa-pokrzywa-na-zdrowie
http://mamzdrowie.pl/pokrzywa-cenne-ziolo/
http://www.naturaherbaty.pl/artykul/pokrzywa-18.html
Pozdrawiam wszystkich ?pokrzywowiczów?.
Edyta Waryszak