Ten przepis dostałam od mojej koleżanki Patrycji, która pasjonuje się zdrowym jedzeniem i zna się na nim bardzo dobrze. Zawiera w sobie dosyć popularne ingrediencje, może z wyjątkiem zapomnianego w Polsce jarmużu, choć ostatnio zaczyna on przeżywać swój renesans. Cóż to takiego ten jarmuż i dlaczego warto go używać w naszej kuchni?
Jarmuż - roślina należąca do rodziny kapustowatych. Jarmuż jest bogatym źródłem witaminy A, B1, B2, K, C, luteiny, wapnia, żelaza, potasu, magnezu, manganu. Ma bardzo mało kalorii. Zawiera przeciwutleniacze i sulforafan, związek posiadający właściwości przeciwnowotworowe (podczas gotowania roślina traci te właściwości, najlepiej więc spożywać ją na surowo). Ma właściwości przeciwzapalne, ułatwia przemianę materii, ma dobry wpływ na nasz układ pokarmowy.
W smaku podobny do kapusty. Jarmuż jest składnikiem tradycyjnych potraw holenderskich, portugalskich i brazylijskich. Jest doskonałym składnikiem wielu sałatek, podawany na zimno i ciepło. Ugotowany w mleku kokosowym nabiera delikatnego smaku. Podany z prażonymi migdałami lub orzechami ziemnymi smakuje wybornie.
fot. Kasia Łukasiewicz
Składniki na jednego drinka:
4 łodygi selera naciowego
2 jabłka
1 ogórek
pół cytryny
6-8 listków jarmużu (odmiana kapusty, dostępna między innymi w supermarkecie Real)
łyżeczka startego imbiru
Wszystko do sokowirówki, potem schładzamy i już.
Napój oprócz oczyszczania, działania odchudzającego ma też silne działanie antyrakowe, poprawia koncentrację i co ważne zwalcza przemęczenie. Jest orzeźwiający i zaskakująco smaczny mimo bijącej po oczach zieloności :)
Smacznego drinkowania ;)
Patrycja Leszczyńska & Kasia Łukasiewicz