Po pierwsze:
Należy unikać pokarmów o skomplikowanej teksturze. Produkty spożywcze, które trzeba żuć lub o konsystencji masła orzechowego, gęste i lepkie w ustach, mogą być zbyt trudne do przeżucia lub połknięcia przez osoby z MPD. Tak często, jak to możliwe, należy wybierać pokarmy miękkie, by choremu było łatwiej jeść i otrzymywać takie składniki odżywcze, jakich potrzebuje. Jeśli ma problemy z używaniem zwykłych naczyń, należałoby użyć specjalnych naczyń, które zapronować może fizjoterapeuta lub obsługa w najbliższym sklepie medycznym.
Po drugie:
Należy jeść pokarmy bogate w błonnik, by zapobiec zaparciom i innym problemom żołądkowo-jelitowym. Według strony internetowej CerebralPalsySource.com, osoby z MPD często odczuwają problemy żołądkowe, takie jak zaparcia. Pełne ziarna, takie jak brązowy ryż i pieczywo pełnoziarniste wraz z owocami i warzywami, mogą zarówno zapobiec zaparciom jak i je zmniejszyć.
Po trzecie:
Należy uzupełniać dietę o odżywcze napoje w przypadku, gdy trudne staje się spożycie wystarczającej ilości kalorii lub gdy występuje niedowaga. CerebralPalsySource.com wyjaśnia także, że oprócz problemów żołądkowo-jelitowych, osoby z MPD czasami wymiotują, ponieważ mają problem z przemieszczaniem się pokarmu w dół przełyku. Jeśli chory wymiotuje lub nie jest w stanie zjeść wystarczająco dużo, ze względu na utrudnioną koordynację mięśni wokół ust, konieczne może być odżywianie płynami.
Po czwarte:
Należy jeść co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Organizacja Dla Mojego Dziecka, które skupia się na poprawie warunków życia dzieci z MPD stwierdziła, że witaminy i składniki odżywcze, które znajdują się w owocach, są niezbędne dla prawidłowego rozwoju i zdrowia mózgu. Stwierdzono, że 35% wszystkich dzieci z tym schorzeniem jest niedożywionych. Witaminy w owocach i warzywach mogą sprawić, że będą bardziej pobudzone i będą mieć siłę zarówno do jedzenia jak i codziennych ćwiczeń mięśni.
Po piąte:
Godne zastanowienia jest karmienie sondą i PEG-iem, jeśli występują problemy nie tylko z jedzeniem, lecz także z piciem płynów. Bez odpowiedniej ilości kalorii, białek, witamin i minerałów, trudniejsze stanie się chodzenie, wytrzymałość podczas fizykoterapii i pogorszy się ogólny stan organizmu.
Patrycja Leszczyńska
Tłumaczenie na podstawie:
http://www.livestrong.com/article/85986-special-diet-helps-cerebral-palsy/