Powszechnie znana jest jako pokarm dla ptaków, ale badacze nie mogli się nadziwić, dlaczego kanarki karmione ziarnem mozgi kanaryjskiej (Phalaris canariensis) miały najniższą zachorowalność. Przypatrzyli się bliżej temu ziarnu i odkryli po wielu badaniach, że jest niezwykle cennym źródłem protein roślinnych o bardzo wysokiej jakości. Ich stabilne aminokwasy są bardzo łatwo przyswajalne przez organizm i nie ulegają rozpadowi podczas transportu do komórek. Zatem im bardziej mocna cegła i jej jakość, tym bardziej stabilny dom, czyli nasze ciało.
Pięć łyżek ziarna mozgi zawiera więcej białka niż 2-3 kg mięsa!!!
Co ciekawe, ludzkość dawniej używała często ziaren mozgi, jednak po zdeprecjonowaniu jej do pokarmu dla kanarków, jakoś o niej zapomniała. Tymczasem właściwości mleczka enzymatycznego z mozgi kanaryjskiej są niesamowite:
- regeneruje organy wewnętrzne (wątrobę, trzustkę i nerki),
- redukuje szkodliwe tłuszcze z żył i tętnic (czyli obniża poziom złego cholesterolu),
- przyspiesza przemianę materii i stymuluje proces trawienia,
- jest przeciwzapalne,
- jest moczopędne - zwiększa diurezę, czyli usuwa nadmiar płynów z organizmu,
- oczyszcza organizm z nadmiaru tłuszczy i węglowodanów (otyłość, cellulitis, otłuszczenie mięśni - ogólnie wyszczupla sylwetkę, nie powodując osłabienia),
- wzmacnia i stymuluje aktywność komórkową (przeciwdziała starzeniu),
- wzmacnia tkankę mięśniową i dodaje mięśniom siły oraz energii.
To tylko niektóre z zalet. Nie pozostaje nic innego, jak zakupić mozgę kanaryjską i zrobić sobie z niej odżywcze mleczko, by dodać sobie energii na cały dzień, a nawet całe życie!
A przepis na przepyszne placki z kaszy jaglanej z cukinią i mleczkiem z mozgi kanaryjskiej podpatrzyłam na stronie ?Biblia Smaków", którą bardzo polecam...
Ja zrobiłam je w wersji orientalnej:
fot. Agnieszka Krysztofowicz
Składniki:
- 1 średnia cukinia
- 1 cebula
- 2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 1/2 szklanki osadu z mleczka mozgi kanaryjskiej lub 1/2 szklanki mleka roślinnego
- 1 szklanka mąki gryczanej lub ryżowej
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki oliwy lub innego tłuszczu roślinnego
- 1 łyżeczka przyprawy orientalnej, np. bombay masala, garam masala lub (i)
- 1 łyżeczka curry
- 1 łyżeczka imbiru
- 1/2 łyżeczki kardamonu
- 2 ząbki czosnku
Kaszę gotujemy, studzimy. Cukinię obieramy (lub nie), ścieramy na tarce, cebulę również - dodajemy osad z mleczka z mozgi kanaryjskiej lub mleko roślinne, następnie dodajemy pozostałe składniki, doprawiamy.
Nakładamy łyżką na rozgrzany olej kokosowy lub masełko klarowane i smażymy z obu stron, aż się zarumienią... lub w wersji light - kładziemy łyżką na papier do pieczenia lub natłuszczoną blachę i pieczemy po ok. 15 min. z obu stron w temperaturze 180 stopni...
Wyszły naprawdę mega pyszne - u mnie orientalne placuszki ;-)
Smacznego i na zdrowie :)
Agnieszka Krysztofowicz
P.S. Mleko z mozgi kanaryjskiej otrzymujemy poprzez namoczenie ziaren w wodzie na min. 12 godz., zmiksowanie ich po odcedzeniu z wody i przecedzeniu ;-) Jest super zdrowe i zawiera dużo białka (ważne dla dzieci przy diecie bez nabiału).