Uwaga, nadchodzi przełom! Badacze z Case Western Reserve University w Cleveland opracowali sztuczną dłoń, w której zaimplementowano zmysł dotyku. Jest to specjalny system komputerowy, który do końcówek nerwów (a poprzez nie do mózgu) emituje słabe sygnały elektryczne i stwarza w ten sposób złudzenie czucia.To dopiero początki, ale uczestnicy dotychczasowych badań, którzy stracili w wypadkach dłonie, potrafili dzięki tym protezom rozpoznawać dotykiem rozmaite faktury, gęstości i obiekty.
Po odpowiednim zespoleniu sieci czujników w protezie z końcówkami nerwowymi może udać się nie tylko przywrócenie zmysłu dotyku, ale też odtworzenie wrażenia posiadania całej dłoni. Pierwsze eksperymenty potwierdziły nawet likwidację bólu fantomowego - wrażenia bólu kończyny, która nie istnieje.
Po raz kolejny wizje z filmów science-fiction są coraz bardziej realne. Tym razem padło na bionikę - sztuczne odtwarzanie różnych części ciała, tak samo sprawnych i reagujących jak naturalne. Prawdopodobnie jednak trochę jeszcze czasu minie, nim te cuda opuszczą ściany laboratoryjne i zawitają pod strzechy. Niemniej jednak perspektywy są obiecujące :)
Źródło: newsweek.pl
fot. Russell Lee


















Chcesz przesłać artykuł napisz na:
Nie pokazuj więcej