Noworodek - podobnie jak płód, nie jest jeszcze „osobą”, nie ma więc moralnego prawa do życia. Taką tezę postawili związani z Oksfordem etycy – Alberto Giubilini i Francesca Minerva w brytyjskim piśmie „The Journal of Medical Ethics”.
Nie ucichła jeszcze burza wywołana kilka tygodni temu przez brytyjską etyk Annę Smajdor, która w innym piśmie „Cambridge Quarterly of Healthcare Ethic” dowodziła, że eugenika i sztuczne macice są jedynym rozwiązaniem dla panującej nierówności płci i szansą na wyzwolenie kobiet. Tymczasem teorie Giubiliniego i Minervy jeszcze bardziej oburzyły opinię publiczną.
Naukowcy doszli do wniosku, że rodzice mają prawo decydować o życiu nowo narodzonego dziecka, ponieważ nie jest ono jeszcze osobą. W ten sposób pozbawianie życia kalekich lub chorych noworodków byłoby według nich, moralnie dopuszczalne. Pomysł eliminowania dzieci z wadami genetycznymi, nieujawnionymi w trakcie badań prenatalnych, nazywają „aborcją po urodzeniu” i dowodzą, że jest ona tak samo uzasadniona, jak usuwanie ciąży.
Za przykład posłużył im zespół Downa, który jest diagnozowany w fazie życia płodowego jedynie w 64 na 100 przypadków. Jak twierdzą, po przyjściu na świat dziecka dotkniętego tą wadą, jego rodzice nie mają wyboru i są zmuszeni do wzięcia na siebie ciężaru opieki, która z ekonomicznego punktu widzenia jest dotkliwa także dla całego społeczeństwa i państwa.
Alberto Giubilini, obecnie wykładający na jednym z australijskich uniwersytetów, jest doktorem filozofii i bioetyki Uniwersytetu w Mediolanie, znanym z promowania eutanazji na Oksfordzie. Francesca Minerva doktoryzowała się na Uniwersytecie w Bolonii. Ich promotorem był Julian Savulescu, australijski profesor rumuńskiego pochodzenia, wydawca „The Journal of Medical Ethics”, w którym ukazał się bulwersujący artykuł.
Savulescu kieruje ośrodkiem badań Oxford Uehiro Centre for Practical Ethics, który finansuje japońska Fundacja Uehiro, promująca aborcję, klonowanie i inżynierię genetyczną. Kontrowersyjny uczony propaguje również teorię, że najlepszym sposobem na zwalczanie biedy jest selekcja embrionów, mająca na celu wyeliminowanie ludzi z niskim IQ. Jego zdaniem przeciwnicy poglądów głoszonych przez całą trójkę naukowców, są fanatykami, którzy zwalczają prawdziwe wartości liberalnego społeczeństwa.
Przypomnijmy, że pomysł eliminacji chorych noworodków nie jest nowy. W 2004 w holenderskim szpitalu w Groningen miały miejsce przypadki dziecięcej eutanazji. Za pomocą zastrzyku z środkiem uspokajającym, uśmiercono noworodki, które nie miały szans na przeżycie aby – jak twierdzili lekarze – przerwać ich nieludzkie cierpienie. Proceder odbywał się za zgodą rodziców. Prokuratura, która badała sprawę, nie wszczęła śledztwa, ponieważ eksperci potwierdzili diagnozę kliniki. Kontrowersyjne wytyczne szpitala pozwalające na uśmiercanie dzieci, które nie mają szans na przeżycie nazwano Protokołem z Groningen.
Źródło: Rzeczpospolita
Najczęściej komentowane
Przymusowa sterylizacja dla niepełnosprawnych?
Nie tak dawno pod artykułem na temat wolontariatu erotycznego, pisanym oczywiście z ...
Ilość komentarzy: 17
Aborcja po urodzeniu?
Noworodek - podobnie jak płód, nie jest jeszcze „osobą”, nie ma więc ...
Ilość komentarzy: 10
Kontrowersyjna terapia Ashley
Ashley to mieszkająca w Stanach dziewięciolatka o wzroście 140 cm i wadze ...
Ilość komentarzy: 9
Selektywna rizotomia grzbietowa - SDR
Podstawowe informacje o SDR Spośród wszystkich zabiegów chirurgicznych, jakie są obecnie wykonywane ...
Ilość komentarzy: 5
Przedszkola w Niemczech
Kiedy mój synek skończył dwa lata, moja siła, energia i cierpliwość ? ...
Ilość komentarzy: 4
Terapia komórkami macierzystymi
Klinika EmCell oferuje zaawansowane i opatentowane metody terapii komórkami macierzystymi w leczeniu ...
Ilość komentarzy: 4
Zanim skalpel - może Second Skin? :)
Skolioza dotyka wiele osób. U naszych dzieci jest praktycznie ?normą?. Mimo intensywnej ...
Ilość komentarzy: 3
Inkluzja oczami dzieci niepełnosprawnych
Przyzwolenie na zabawę, poczucie przynależności do grupy oraz posiadanie przyjaciół okazują się ...
Ilość komentarzy: 2
Chłopiec z Zespołem Downa, który... lata! :)
Tak wynika z kapitalnych zdjęć, które w internecie prezentuje amerykański fotograf, Alan ...
Ilość komentarzy: 1
Kucyk przewodnikiem niewidomych
Niewidomy prowadzony przez... kucyka??? I to na pokładzie samolotu czy statku??? Niewiarygodne??? ...
Ilość komentarzy: 1
Miss Iowa łamie stereotypy
23-letnia Nicole Kelly, która urodziła się bez lewego ramienia, wygrywa konkurs piękności. ...
Ilość komentarzy: 1
Lecznicza ?marycha? :)
Lauren Scott walczy z niezróżnicowanym mięsakiem, rzadką i agresywną formą nowotworu, już ...
Ilość komentarzy: 1