Dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim, w wieku od 3 do 25 lat, organizuje się zespołowe zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze oraz, we współpracy z rodzicami (prawnym opiekunem), indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze, zwane dalej zajęciami.
Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowania otoczeniem oraz uzyskiwanie niezależności od innych osób w funkcjonowaniu w codziennym życiu.
Udział w zajęciach dzieci w wieku obowiązku szkolnego uznaje się za spełnienie tego obowiązku, określonego (art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Zajęcia organizuje się w szczególności w:
- publicznych przedszkolach, w tym specjalnych,
- publicznych szkołach, w tym specjalnych, położonych najbliżej miejsca zamieszkania lub pobytu (w tym dziennego) osób zakwalifikowanych do udziału w zajęciach zespołowych,
- publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
- zakładach opieki zdrowotnej,
- domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy,
- ośrodkach rehabilitacyjno-wychowawczych,
- domach rodzinnych, dla osób zakwalifikowanych do udziału w indywidualnych zajęciach. Zajęcia prowadzi nauczyciel posiadający odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Na stanowisku nauczyciela może być zatrudniony psycholog lub pedagog.
Opiekę podczas zajęć prowadzonych w domu rodzinnym zapewniają rodzice lub opiekun prawny.
Wymiar zajęć zależy od możliwości psychofizycznych oraz specyficznych potrzeb rewalidacyjnych uczestnika zajęć i wynosi:
- - 4 godziny dziennie na zajęciach zespołowych,
- - 2 godziny dziennie na zajęciach indywidualnych.
Zespół może liczyć od 2 do 4 osób.
Dzieciom i młodzieży, przebywającym czasowo lub stale w zakładach opieki zdrowotnej i domach pomocy społecznej, organ właściwy do prowadzenia przedszkoli lub szkół specjalnych zapewnia udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych stosownie do orzeczenia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej publicznej poradni specjalistycznej.
Organizację zajęć reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim (Dz.U. z 1997 r. Nr 14 poz. 76).
Źródło: Miejski Informator dla niepełnosprawnych mieszkańców Lublina