Dziecko, którego rozwój odbywa się w sposób nieharmonijny powinno być zbadane. Badanie przeprowadzane jest na wyłączny wniosek rodziców w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, które m.in.:
-
udzielają pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej lub z dysfunkcjami rozwojowymi oraz ich rodzicom,
-
udzielają rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży,
-
udzielają pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu,
-
opiniują w sprawie dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
Opinie poradni wydawane są na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) dziecka. Opinię doręcza się wnioskodawcy w terminie 14 dni od dnia posiedzenia zespołu. Opinię doręcza się w trzech egzemplarzach.
Poradnia nie przekazuje opinii do przedszkola, szkoły lub placówki, do której uczęszcza dziecko, opinię przekazują rodzice lub opiekunowie prawni.
Każda poradnia opiekuje się określonym rejonem miasta.
Wykaz poradni psychologiczno-pedagogicznych w Lublinie:
1. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1
ul. Pogodna 54, 20-337 Lublin tel.: 81 745 85 52
2. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2
ul. Kaprysowa 1, 20-841 Lublin tel.: 81 741 27 77
3. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 3
ul. Rzeckiego 21, 20-637 Lublin tel.: 81 525 09 99
4. Zespół Poradni Nr 1
ul. Magnoliowa 8, 20-143 Lublin tel.: 81 747 35 26
W zespole funkcjonuje:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 5 oraz Specjalistyczna Poradnia Zawodowa. To specjalistyczna placówka, udzielająca młodzieży pomocy psychologicznej i pedagogicznej w czasie nauki. Zapewnia specjalistyczną pomoc w wyborze zawodu z uwzględnieniem predyspozycji psychofizycznych i uzdolnień ucznia oraz wymagań zawodu i rynku pracy. Pomaga wykształcić umiejętność aktywnego poszukiwana pracy i jej utrzymania.
5. Zespół Poradni Nr 2
ul. I Armii Wojska Polskiego 1, 20-078 Lublin tel.: 81 532 48 22
W zespole funkcjonuje:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 4 oraz Specjalistyczna Poradnia Psycho-profilaktyki i Terapii Rodzin.
Poradnia ta prowadzi działalność psychoprofilaktyczną oraz terapię dzieci w zakresie uzależnień, psychopatologii, zaburzeń relacji rówieśniczych i rodzinnych. Jest też wiodącą placówką propagującą zdrowy styl życia.
6. Zespół Poradni Nr 3
ul. Młodej Polski 30, 20-863 Lublin tel.: 81 741 09 30
W zespole funkcjonuje:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 6 oraz Specjalistyczna Poradnia Wczesnej Diagnozy i Rehabilitacji.
Działalność tej poradni jest ukierunkowana na wczesne (od urodzenia) wykrywanie zaburzeń organicznych (słuchu, wzroku, narządów ruchu) oraz zapobieganie ich skutkom w późniejszym wieku. Świadczy pomoc zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, a mianowicie obejmuje terapią i rehabilitacją dzieci na terenie placówki, rodziców instruuje jak kontynuować terapię w domu.
Źródło: Miejski Informator dla niepełnosprawnych mieszkańców Lublina