Co do zasady pieniądze przekazane na tzw. szczytne cele można odliczać od dochodu lub podatku.
1% podatku ? tylko dla OPP
Podstawowe odliczenie to 1% podatku ? o ile fundacja jest organizacją pożytku publicznego można 1% swojego podatku przekazać na cele tej fundacji (robi to teraz urząd skarbowy w naszym imieniu z naszych podatków, o ile wskażemy to w zeznaniu).
Ulga na darowizny
Drugie odliczenie dotyczy odliczeń w trakcie roku. Jest to tzw. ulga na darowizny. W ramach tzw. ulgi na darowizny można odliczyć od dochodu darowizny przekazywane na różne cele. Odliczenie jest ograniczone do wysokości limitu wynoszącego 6% dochodu. Trzeba jednak pamiętać, że limit ten jest różnie obliczany, w zależności od tego, czy podatnik przekazał darowiznę na jeden czy więcej dopuszczalnych przez ustawodawcę celów.
Ulga obejmuje darowizny przekazane na cele:
- pożytku publicznego,
- kultu religijnego
- oraz krwiodawstwa
Jeżeli zatem na przykład podatnik przekazał w trakcie roku podatkowego darowiznę wyłącznie na rzecz fundacji zajmującej się działalnością charytatywną, a wartość tej darowizny mieści się w określonym przez ustawodawcę limicie, to będzie mógł odliczyć ją w całości od dochodu. W takim wypadku 6-proc. limit odnosi się wyłącznie do tej darowizny. Gdyby jednak ten sam podatnik, oprócz darowizny na cel pożytku publicznego, oddał również krew i przekazał darowiznę na remont kościoła, łączna kwota odliczeń z tytułu wszystkich przekazanych darowizn (na cele pożytku publicznego, krwiodawstwa i kultu religijnego) nie mogłaby przekroczyć 6-procentowego progu. Innymi słowy, nie można określać odrębnie limitów dla odliczenia darowizn, które podatnik przekazał na różne cele. W takim wypadku podatnika obowiązuje jeden limit, który dotyczy łącznie wszystkich przekazanych darowizn. Nie będzie miało tutaj znaczenia to, że np. jedna darowizna została przekazana w formie pieniężnej, a inna rzeczowej.
Uprawnienie do skorzystania z ulgi na darowizny zależy od spełnienia wielu warunków.
W przypadku darowizn na cele pożytku publicznego warunkiem zastosowania ulgi jest przekazanie darowizny organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Chodzi tu w szczególności o organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia, fundacje, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego prowadzące działalność pożytku publicznego. Nie jest tutaj warunkiem posiadanie przez obdarowanego statusu organizacji pożytku publicznego. Odliczeniu podlegają także darowizny przekazane na rzecz fundacji czy stowarzyszeń unijnych.
Z kolei podlegającą odliczeniu darowiznę na rzecz kultu religijnego można przekazać nie tylko kościołowi, ale np. organizacji religijnej. Natomiast w przypadku ulgi dla honorowych krwiodawców wysokość ulgi obliczamy, mnożąc ilość faktycznie oddanej krwi lub osocza przez kwotę ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi, tj. przez 130 zł.
Odliczenie z tytułu darowizn stosuje się, jeżeli wysokość darowizny pieniężnej jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku darowizny innej niż pieniężna trzeba dysponować dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Podatnicy dokonujący odliczenia z tytułu darowizn dołączają do zeznania podatkowego załącznik PIT/O. Wykazują w nim zarówno kwotę dokonanego odliczenia (część B), jak i kwotę przekazanej darowizny oraz dane pozwalające na identyfikację wszystkich obdarowanych (część D).
Możliwe darowizny