Piątek, 22 września 2017. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza Wyślij kartkę >>>
PDF Drukuj Email
Dodany przez | wtorek, 05 października 2010 00:13 | Poprawiony: piątek, 06 września 2013 18:10
Przepisy podatkowe - jak mogą pomagać firmy?

Darowizna finansowa

Co do zasady darowizna nie stanowi dla spółek kosztów uzyskania przychodu. Wskazuje na to art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem nie można w bezpośredni sposób zaliczyć do kosztów firmy darowizny np. pieniężnej.

Jednakże, w określonych szczególnych okolicznościach darowizna może podlegać odliczeniu od postawy opodatkowania.

Spółka może bowiem pomniejszyć podstawę opodatkowania poprzez odliczenie:
  1. darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych;
  2. darowizn na cele kultu religijnego.
Wysokość wszystkich odliczanych darowizn łącznie w roku nie może przekroczyć 10% dochodu (art. 18 ust. 1a updop).
Należy dodać, że aby darowizna mogła być odliczona od dochodu do opodatkowania, musi zostać właściwie udokumentowana. W przypadku przekazania pieniędzy darowizna musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Warunki właściwego udokumentowania darowizny oraz przekazania jej na cel wymieniony w ustawie o podatku dochodowym muszą być spełnione łącznie. Oznacza to, że jeśli spółka przekaże darowiznę na wymieniony w ustawie cel, lecz jej odpowiednio nie udokumentuje, wówczas nie będzie miała prawa odliczyć jej wartości od dochodu.


Darowizny rzeczowe
Wysokość darowizny innej niż pieniężna powinna być określona dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny (faktura wewnętrzna VAT) oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Zamiast oświadczenia często także podpisywana jest umowa darowizny. Jeżeli zatem firma przekazywałaby Państwu darowiznę w postaci środków trwałych, konieczne byłoby wystawienie wewnątrz tej firmy faktury wewnętrznej dokumentującej przekazanie darowizny oraz dodatkowo najlepiej podpisanie umowy darowizny z fundacją. Darowizna środków trwałych niestety dla darczyńcy zwykle jest opodatkowana podatkiem VAT. Tak więc na fakturze wewnętrznej spółka winna dokonać opodatkowania podatkiem VAT przekazywanych rzeczy, chyba, że sama wcześniej nie miała prawa do odliczenia tego podatku. I tak np. przy przekazaniu drukarki lub komputera spółki mają najczęściej prawo do odliczenia podatku VAT zatem przy ich darowiźnie konieczne jest opodatkowanie tej darowizny podatkiem VAT.
Inaczej może być przy przekazaniu samochodu osobowego. Dla samochodów istnieją szczególne warunki w zakresie częściowego odliczenia i zwykle firmy przy przekazaniu takiego samochodu będą mogły zastosować zwolnienie z VAT. Konsekwencją jednak może być konieczność ?oddania? VAT odliczonego przy nabyciu przedmiotowego samochodu.
Darowizny odliczone od podatku należy wykazać w rozliczeniu rocznym podatku, dokonanym za rok, w którym darowizna została dokonana.


Sponsoring
Alternatywą w stosunku do darowizny finansowej lub rzeczowej, jest oczywiście świadczenie dwustronne ? forma sponsoringu. W takich umowach fundacja otrzymuje od sponsora pieniądze w zamian np. za reklamę umieszczoną na stronie internetowej fundacji, na prowadzonych akcjach, na plakatach, banerach itp. Jednakże zamieszczanie reklamy sponsora to już działalność gospodarcza, a nie działalność statutowa. Konieczne jest zatem wystawianie przez fundację faktur/rachunków za taką reklamę. Dochody z działalności gospodarczej fundacji przeznaczane na cele statutowe zwolnione są  z podatku dochodowego, jednakże konieczne jest, poza odrębnym wpisem do KRS, także odrębne rozliczanie działalności gospodarczej i odrębne statutowej.


Oddelegowania pracownika z firmy do Fundacji
Co do oddelegowania pracownika do akcji charytatywnych jest to niejako świadczenie przez firmę określonych usług nieodpłatnie. Zatem świadczeniodawca powinien wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć VAT od usług przekazanych pro-bono. Oczywiście nie jest to korzystne dla firm i dlatego opcja reklamy w zamian za różne świadczenia lub pieniądze ? czyli opcja ekwiwalentności ? jest najlepszym rozwiązaniem.
W szczególności darowizny pieniężne dają prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania do określonych limitów.

Komentarze do artykułu mogą dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy.

Najczęściej komentowane
obrazek
Podatek VAT a usługi rehabilitacyjne
W dniu 1 stycznia 2011 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy ...
Ilość komentarzy: 3
obrazek
Za rok mniej z 1%?
Nie tak dawno pisałem o tym, jak to kogoś ?boli? fakt, że ...
Ilość komentarzy: 2

Kto jest Online

Na portalu jest teraz

0 użytkowników134 gości
X  Nie pokazuj więcej
Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.

Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji o celu ich używania w przeglądarce znajdziesz tutaj.