Postawy społeczne w stosunku do osób niepełnosprawnych bywają różne. Niekiedy brak wiedzy ludzi sprawnych owocuje odpychaniem i nietolerancją wobec chorych. A przecież KAŻDY człowiek jako istota społeczna, potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Należy się więc zastanowić przede wszystkim nad pytaniem: czy niepełnosprawność zawsze jest wykluczeniem z normalnego życia?
Oczywiście, że nie! Mimo choroby, można starać się realizować swoje pasje, aspiracje zawodowe, marzenia, oraz cierpliwie i wytrwale dążyć do postawionych sobie w życiu celów, mieć przyjaciół, rodzinę i po prostu być szczęśliwym człowiekiem. Tylko od czego zależy to, że niektórym osobom z niepełnosprawnością udaje się przezwyciężyć trudności i pełnić funkcje społeczne, a niektórym nie?
Wszystko zależy od indywidualnych cech każdego człowieka, od tego jaki jest, jaki ma stosunek do samego siebie i jak radzi sobie z niepowodzeniami. Współczesny świat daje nam wiele możliwości rozwojowych. Również my, osoby niepełnosprawne realizujemy się w różnych rolach społecznych jak i zawodowych. Każdego dnia możemy spotkać osoby niepełnosprawne, które są dobrymi pracownikami, rodzicami, aktywnymi turystami, a także osobami, które z wielką charyzmą realizują swoje marzenia i pasje. Coraz częściej słyszy się także o osobach niepełnosprawnych, które osiągają sukcesy w sporcie. Bardzo często zdarza się, że osoby niepełnosprawne uprawiają takie dyscypliny sportowe, które wydają się nieosiągalne ludziom zdrowym. A jednak im się udaje ;)
Angażowanie się w codzienną aktywność oraz korzystanie z życia nie jest jednak takie proste i wymaga od osób niepełnosprawnych ogromnej determinacji oraz motywacji do ciągłego przezwyciężania barier, które pojawiają się w ich życiu, ale i głowach ludzi sprawnych. Pokonanie barier związanych z uprzedzeniami wobec nas, osób niepełnosprawnych, jest przepustką oraz zachętą dla nas, aby zacząć aktywnie spędzać czas, wychodzić na miasto, spotykać się ze znajomymi i żyć normalnie i godnie.
Tak jak każdy korzystajmy w pełni z tego, co daje nam życie nie zważając na to, że mamy pewne ograniczenia i pokażmy innym, ale przede wszystkim sobie, że niepełnosprawność nie jest jakąś niesłychaną tragedią i nie idzie w parze z wykluczeniem nas ze społeczeństwa.
Sylwia Gajewska
fot. Gosia Wojciechowska
fot. Gosia Wojciechowska
Tekst pochodzi z bloga ?Sylwia Gajewska - niepełnosprawna fotomodelka z pasją?, wykorzystano za zgodą autorki.