
Już po raz drugi w Bydgoszczy odbędzie się Mały Festiwal „Ty i Ja” organizowany w ramach 11. Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie.
Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Bez Ograniczeń oraz Zespół Szkół nr 19 w Bydgoszczy, za główny cel stawiają sobie prezentację sylwetek osób z niepełną sprawnością i oswajanie społeczności lokalnej z tematyką. To okazja do wymiany myśli i doświadczeń wokół problemów związanych z niepełnosprawnością.
Mały Festiwal, dzięki konferencji organizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy na WSG, ma charakter również informacyjny dla wielu pracodawców chcących pogłębiać wiedzę z zakresu zatrudniania osoby niepełnosprawnej. Prelegenci Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Marszałkowskiego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Spółdzielni Socjalnej „Kreatywni” i Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, będą przybliżać informacje, jak zorganizować stanowisko pracy i jakie korzyści może zyskać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Wszystko to w czytelnym przekazie i sympatyczniej oprawie.
Bazując na ubiegłorocznych doświadczeniach widzimy, że Mały Festiwal „Ty i Ja” stał się wspaniałym miejscem dialogu, wymiany myśli, refleksji, niesamowitych emocji. To życiowa lekcja, na której obecność powinna być obowiązkowa.
Ale Festiwal to także wystawa „Jedna chwila” – wyjątkowa wystawa – to historie ludzi, którym nieszczęśliwy zbieg okoliczności, podjęte decyzje odebrały sprawność, nie zabrały jednak apetytu na życie. Chcemy tym samym pokazać aktywność i pasje osób, których wypadek nie złamał. Prowadzą normalne życie, a czasem swoją aktywnością i osiągnięciami zawstydzają niejedną w pełni sprawną osobę. Pamiętajmy jednak, że nie są to super bohaterowie z nadludzką siłą i umiejętnościami - to tacy sami ludzie jak my, którzy na swój sukces muszą zapracować mozolną pracą.
Chcemy jednocześnie przypomnieć o przewrotności życia, podnosić społeczną świadomość, iż osobą niepełnosprawną może stać się każdy o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od statusu społecznego, stanowiska, planów i marzeń. Oprócz wystawy – akcja „Jedna chwila” będzie też promowana na terenie miasta, na billboardach, banerach i ulotkach. Chcemy, by pozytywnie-aktywny wizerunek osoby niepełnosprawnej trafił do jak największej rzeszy odbiorców.
Oprawę muzyczną podczas festiwalu zapewni duet bydgoskich skrzypaczek Queens of Violins. Będzie klimatycznie i nastrojowo, ale też energetycznie, nie chcemy się przecież smucić. Między filmami będą również rozmowy „BEZ BARIER” prowadzone przez osoby z niepełnosprawnością, ponieważ to właśnie one najlepiej wiedzą, jak łamać stereotypy i burzyć mury w naszych głowach. Nikt nie jest w stanie lepiej nazwać rzeczy po imieniu, niż sama osoba, która doświadczyła niepełnosprawności.
Chcemy zaznaczyć, że Festiwal niesie pozytywną energię i magiczną moc, po tym wieczorze musi nam się chcieć, nie ma innej opcji. Nie ma miejsca na użalanie i narzekanie. Zapraszamy 4 września do Kina HELIOS w Bydgoszczy, godzina 17.00 – przyjdź, a zrozumiesz, o czym mówimy – mówią Magdalena Glaza i Monika Kania - koordynatorki Małego Festiwalu „Ty i Ja”. - Dziękujemy w tym miejscu wszystkim sponsorom, w szczególności kinu HELIOS za udostępnienie Sali. To nie jest typowy multipleks – to wyjątkowe miejsce spotkań i kulturowych przeżyć, to kino niesamowicie wrażliwe, otwarte i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Organizatorzy zapewniają schodołaz - dzięki pomocy WSG, każda osoba poruszająca się na wózku, będzie mogła zająć wygodny fotel w wyższych rzędach. By poczuć atmosferę kina po prostu przyjdź na Festiwal. Wstęp jest bezpłatny.
Impreza jest finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Fundacja Oswoić Los objęła patronat honorowy nad tym wydarzeniem, a portal damy-rade.org jest patronem medialnym.
Źródło: informacja prasowa