Każdy z nas potrzebują wypoczynku, oderwania się od codzienności, po prostu - relaksu. Może nawet jeszcze bardziej, gdy w na co dzień mamy do pokonania więcej barier i przeszkód, niż ludzie bez żadnych ograniczeń zdrowotnych. Aby dobrze i bezpiecznie spędzić chwile urlopowego wypoczynku, powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Wyjazd taki musi być dokładnie zaplanowany, żeby ograniczyć do minimum wszelkie niespodziewane okoliczności i w pełni skorzystać z wakacyjnej beztroski. Przede wszystkim turyści powinni za wczasu zarezerwować takie miejsce noclegu, które dostosowane będzie do specjalnych potrzeb. Obecnie coraz większa liczba organizatorów podróży oferuje takie właśnie akomodacje.
Turystyka osób niepełnosprawnych postrzegana jest głównie w kontekście wyjazdów zorganizowanych, tzw. turnusów rehabilitacyjnych. Rzadziej myśli się o wyjazdach indywidualnych. Turnus rehabilitacyjny, jak sama nazwa wskazuje, związany jest przede wszystkim z aktywną formą rehabilitacji i usprawniania. Ale nie tylko. Połączone jest to także z rekreacją, organizowane są plenery malarskie czy rzeźbiarskie. Turysta poruszający się na wózku czy niedowidzący, chociaż nastąpiła w tej kwestii znaczna poprawa, nadal musi zmagać się z barierami architektonicznymi i lukami w informacji. Brak informacji dotyczy także, tu paradoks: istniejących udogodnień dla inwalidów. Często też pokutuje stereotyp o preferowaniu przez niepełnosprawnych biernego modelu wypoczynku. Gdy tymczasem ludzie z dysfunkcjami również pragną "zdobywać świat", nie tylko myślą, żeby poleżeć cichutko z kocykiem na słońcu.
Większość ośrodków turystycznych dostosowała swoje warunki architektoniczne, sanitarne i noclegowe do potrzeb niepełnosprawnych. Aby uniknąć niespodzianek, jak już wspomniane było wcześniej, najlepiej przed wyjazdem sprawdzić np. szerokość drzwi, uchwyty w łazience, dostosowanie wind, obecność niżej montowanych włączników do światła, itp. Osoba niewidoma winna dowiedzieć się o udogodnienia dla siebie, np. o możliwość zabrania ze sobą psa-przewodnika. Warto w biurze podróży zapytać o specjalne katalogi z informacjami dla inwalidów, a także zadbać o polisę ubezpieczeniową. Wspomniane biura oferują klientom niepełnosprawnym możliwość wynajęcia (np. nad Morzem Śródziemnym) całych apartamentów przystosowanych do ich potrzeb. Na terenie wielu ośrodków tak zrównano podłoże, by umożliwić osobom na wózkach swobodne poruszanie się, skonstruowano także specjalne podjazdy i zjazdy na plażę, które są udogodnieniem dla osób na wózkach i ich opiekunów.
Najchętniej wykorzystywanym środkiem lokomocji jest pociąg. Kolej, jako popularny przewoźnik, przygotował wagony z powiększonymi przedziałami oraz toaletami przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. PKP dysponuje także specjalnymi podnośnikami umożliwiającymi wysiadanie z pociągu na peron. Linie lotnicze oferują pomoc niepełnosprawnym. Największą niezależność w podróżowaniu daje jednak własny samochód. Wiele stacji benzynowych oferuje niepełnosprawnym otwarte przez całą dobę sklepy i toalety dostosowane do ich potrzeb.
Jeśli wybieramy się za granicę, to ze względu na liczbę udogodnień, najlepiej jest wybrać któryś z krajów skandynawskich lub do Niemiec. Poza Europą, najlepiej przystosowane są Stany Zjednoczone, Japonia czy Nowa Zelandia.
Źródło: www.daleko-od-szosy.pl
Najczęściej komentowane
Brak artykułów do wyświetlenia