Szkolenie podzielono na dwie części. Tematem pierwszej części spotkania było: Jak pozyskiwać darowizny i 1% podatku na leczenie dziecka, którą poprowadził Pan Piotr Barszcz (rodzic chorego Jasia, podopiecznego fundacji). Drugą część szkolenia stanowiły natomiast warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz najczęstsze problemy prawne podopiecznych fundacji, prowadzone przez psycholog Karolinę Czynsz-Grabiec oraz specjalistę ds. prawnych Annę Maryańską.
Obie części spotkania były bardzo interesujące i przyniosły wiele korzyści ich uczestnikom. Jednak aby skorzystać z warsztatów umiejętności wychowawczych konieczna była obecność na spotkaniu. Był to czas przeznaczony na rozmowę o problemach opiekunów chorych dzieci, takich jak: akceptacja choroby dziecka, zdobycie siły do walki z niepełnosprawnością (chorobą), reakcje otoczenia na widok chorego dziecka, stosunek rodziny do chorego dziecka, wolny czas dla siebie, dostępność wiedzy o różnorakich metodach leczenia, finansowania lub innej potrzebnej pomocy.
Jeżeli chodzi o temat z pierwszej części, czyli pozyskiwanie 1% podatku, to jest to bardzo cenna wiedza połączona z doświadczeniem, którą warto i można przekazywać innym.
Pan Piotr Barszcz (prowadzący spotkanie oraz autor książki ?Jak pozyskiwać darowizny i 1% podatku na leczenie dziecka?) jest ojcem chorego na autyzm dziecięcy Jasia i właśnie potrzeba leczenia chorego synka zmusiła go do podjęcia skutecznych działań w celu pozyskania środków pieniężnych. Pan Piotr wraz z żoną metodą prób i błędów znaleźli odpowiedź na pytanie: Jak przygotować i poprowadzić akcję pozyskiwania 1% podatku? Dzięki tej wiedzy są w stanie podołać bardzo wysokim wydatkom na opiekę, leczenie, dietę, terapię i edukację Jasia.
W swojej publikacji Pan Piotr Barszcz opisuje tylko jedną metodę pozyskiwania funduszy na leczenie swojego synka, tę, którą sam stosuje, czyli 1%. Darowizny natomiast uważa za dodatkowe źródło finansowania. Całą swoją uwagę skupia na profesjonalnym przygotowaniu akcji pozyskiwania 1%. Jak twierdzi, materiały w formie listu czy apelu muszą być gotowe już przed Świętami Bożego Narodzenia.
Swoją prośbę odnośnie przekazywania 1% Pan Piotr przekazuje w formie listu. List kierowany jest do osób mu znanych, takich, które są życzliwe dla rodziny Jasia i którym leży na sercu dobro ich syna. Wybrane osoby nazywane są ?ambasadorami?. Do każdego listu napisanego do ambasadora dołączone są apele ok. 6 egzemplarzy. Misją ambasadorów jest przekazanie dołączonych apeli do osób im znanych. Wówczas listy/apele, zawierające prośbę o 1%/darowiznę na leczenie Jasia, są przekazywane wyłącznie między ludźmi sobie znanymi. I wyłącznie do takich adresatów kierowane są prośby.
Pan Piotr opisuje również, jak powinien wyglądać apel/list, aby skutecznie trafił do odbiorcy. Przede wszystkim nie może być czarno-biały; musi zawierać zachęcający tytuł oraz zainteresować swoją treścią. Według Pana Piotra treść apelu nie powinna być pisana w 1-szej osobie, tzn. nie ma to być mowa dziecka, tylko jego rodziców. Pan Piotr zwraca uwagę na zdjęcie, które powinno pokazywać piękno dziecka, nie chodzi o jakość fotografii, tylko o wygląd dziecka, ponieważ jak pisze: dziecko przemawia do adresata zdjęciem ? swoim uśmiechem, dlatego jest tak ważne. Zdjęcie musi jak najlepiej przedstawiać chore dziecko i ma być aktualne. Poza tym autor książki zaleca, aby apel/list był w formie A4 i przekazywany był w formie papierowej o wysokiej jakości. Zdecydowanie odradza wysyłanie apeli za pośrednictwem poczty elektronicznej. Stosując powyższe kryteria Pan Piotr osiąga zamierzony cel.
A jakie Wy macie sposoby na 1%?
Katarzyna Boruch-Golus