PDF Drukuj Email
Dodany przez Agnieszka Krysztofowicz | wtorek, 08 października 2013 20:42 | Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 22:36
Bomba witaminowa na jesień - ARONIA
?Nie wszyscy wiedzą, że aronia uważana jest za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie ? tzw. bombę witaminową? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że aronia zawiera duże ilości witamin C, B1, B2, B6, E, składników mineralnych, antyutleniaczy i mikroelementów? Jest też jedynym tak doskonałym źródłem witaminy PP. Jej owoce mają także działanie odżywcze i antytoksyczne. Obecność kwasu chlorogenowego, który spowalnia absorpcję glukozy sprawia, że aronia polecana jest dla diabetyków.

Żyjemy w ciągłym stresie i pośpiechu, a stąd krok do wielu chorób serca, nadciśnienia, zawałów? W Pomorskiej Akademii Medycznej oraz Klinice Kardiologii AM w Warszawie udowodniono, że wyciąg z aronii pozwala dość skutecznie regulować nadciśnienie tętnicze, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic oraz chroni przed chorobami serca. Spadek ciśnienia notowano zaledwie po sześciu tygodniach terapii u niemal wszystkich badanych osób. Okazuje się, że aronia zmniejsza stany zapalne drobnych naczyń krwionośnych. Owoce i sok oraz przetwory z aronii zapobiegają miażdżycy. Działają przeciwkrwotocznie i uspokajająco. Wiele leków syntetycznych można by więc zdecydowanie odstawić i nie byłoby konieczności ich przyjmowania, gdyby spożywać aronię i? zwracać więcej uwagi na swoją dietę.?

źródło: http://prawdaxlxpl.wordpress.com/2011/08/05/wlasciwosci-aroni-i-jej-wplyw-na-organizm/


fot. Agnieszka Krysztofowicz

Sok i  dżem  z aronii (bez cukru)

czyli jak zachować dla Smyka - moc witamin na chłodniejsze dni...

Składniki:
  • ok. 2 kg aronii (najlepiej przemrożonej przynajmniej dobę),
  • duża garść liści z wiśni lub aronii,
  • 8-10 słodkich jabłek lub więcej...
  • 4-5 cytryn,
  • opcjonalnie miód lub ksylitol,
  • opcjonalnie trochę śliwek i jabłek upieczonych równocześnie w piekarniku... (do dżemiku)

fot. Agnieszka Krysztofowicz

Aronię, liście wiśni i ćwiartki jabłuszek zalewamy ok. 3-4 litrami wody, gotujemy ok. 30min i zostawiamy na 2 godziny lub dłużej. Odcedzamy, wybierając liście - bo z pozostałych owoców zrobimy dżemik.
Dodajemy sok z cytryn i ewentualnie dosładzamy ksylitolem lub miodem. Jeżeli użyjemy słodkich jabłuszek nasz soczek nie będzie już taki cierpki i nie będzie trzeba dużo dosładzać. Im więcej jabłek - tym słodszy sok ;-)


fot. Agnieszka Krysztofowicz

Zagotowujemy i wlewamy do wyparzonych butelek lub słoiczków.
Pozostałe owoce miksujemy z równocześnie upieczonymi w piekarniku jabłkami i śliwkami (będzie słodszy), dosładzamy miodem lub ksylitolem, przekładamy do słoiczków. Pasteryzujemy lub obracamy ?do góry dnem? i pozostawiamy do ostygnięcia pod przykryciem ;-)


fot. Agnieszka Krysztofowicz

Wspaniale smakuje jako dodatek do herbaty w jesienne i zimowe dzionki ;-)

Smacznego i na zdrowie;-)

Dla naszych pociech już coś mamy to teraz coś pysznego dla rodziców na rozgrzanie długich, jesiennych wieczorów ;-)

Nalewka z aronii


Składniki:
  • ok. 1,5 kg aronii,
  • ok. 100 liści z wiśni,
  • 1,5-2 litrów wody,
  • 0,5-1 kg cukru,
  • łyżeczka kwasku cytrynowego,
  • 0,5 litra spirytusu

Owoce i liście zagotować i gotować ok. 30 min, pozostawić na około dobę. Przecedzić, dodać cukier, kwasek cytrynowy, wymieszać. Wystudzić, dolać spirytus, rozlać do butelek i pozostawić na około miesiąc (jeśli wytrzyma ;D)

Delektować się wieczorem mocno rozgrzewającą naleweczką ;-)


fot. Agnieszka Krysztofowicz

Na zdrowie...

Agnieszka Krysztofowicz