Pionizator jest świetnym urządzeniem rehabilitacyjnym, który jest polecany chorym już od pierwszych problemów z chodzeniem; w początkowych etapach choroby pozwala on utrzymywać prawidłową postawę stojącą, przez co zapobiega ewentualnym problemom z kręgosłupem; chory w pionizatorze może stać znacznie dłużej, a długie stanie bardzo pomaga w trawieniu oraz korzystnie wpływa na krążenie krwi, zwłaszcza jeśli chory przez większość czasu leży albo siedzi. Gdy chory ma problemy ze spiętymi stopami, wtedy stanie w pionizatorze pozwala rozciągnąć napięte mięśnie siłą ciężaru ciała. Używając pionizatorów tzw. dynamicznych czyli umożliwiających poruszanie się, możemy ćwiczyć chodzenie bez obaw o upadek.
Po pierwsze musimy zastanowić się, do jakich celów będzie on nam potrzebny, zatem jeśli chory może jeść, chodzić samodzielnie czy z pomocą, wtedy wybieramy pionizator dynamiczny; jeśli chory może jedynie stać i to niezbyt długo, wtedy najlepiej zaopatrzyć się w dobry pionizator statyczny. Na rynku są połączenia obu typów pionizatorów, czyli takie, które mają funkcje dynamicznego i statycznego pionizatora. Odradzamy je jedynie chorym, którym zależy na bardzo dobrym sprawnym parapodium wykorzystywanym do rehabilitacji chodzenia; w innych przypadkach jest to zakup korzystny.
Wybierając pionizator poradźmy się fachowca, a najlepiej rehabilitanta, z którym ćwiczymy, lub wybierzmy najlepszy sklep i zaufajmy sprzedawcy. Najlepiej przed ostateczną decyzją wypróbować sprzęt, bo jeśli zakup będzie nietrafiony, dofinansowanie będziemy mogli uzyskać dopiero za 4 lata.