Kampania nosi tytuł „Afirmacja godności człowieka niepełnosprawnego”. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Obejmuje trzy działania:
1. akcja informacyjna w mediach, plakaty, ulotki:
- https://www.facebook.com/AkcjaInformacyjnaSSCA
- https://www.facebook.com/pages/Siedleckie-Stowarzyszenie-Pomocy-Osobom-Z-Chorob%C4%85-Alzheimera/200100396828715
- www.alzheimer.org.pl
3. Dni Otwarte w Domu Pomocy w Ptaszkach dnia 13 września z okazji 15-lecia funkcjonowania i Światowego Dnia Choroby Alzheimera.
Konferencja została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich i Prezydenta Miasta Siedlce.
Informacje dodatkowe:
W Polsce brak systemowych rozwiązań podejmujących problem opieki nad chorym na Alzheimera i wsparcia dla jego opiekuna, który swoją pracę wykonuje 24 godziny na dobę. Choroba Alzheimera, ze względu na swoją częstość występowania i rodzaj zaburzeń jakie podejmuje, stanowi szczególny problem, nie tylko medyczny, ale i społeczny.
Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera powstało w 1994 roku, z inicjatywy dr Krystyny Jałyńskiej-Kwiatkowskiej i opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Jest trzecim, co do daty powstania, stowarzyszeniem alzheimerowskim w Polsce. Działa od 1994 roku, od 2004 roku jest organizacją pożytku publicznego. Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy osobom z chorobą Alzheimera i innymi zespołami otępiennymi oraz ich opiekunom i rodzinom. Do zadań statutowych należy również prowadzenie domów pomocy dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zespołami otępiennymi.
Stowarzyszenie prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach.
Dom Pomocy w Ptaszkach – pierwszy w Polsce specjalizujący się w opiece nad chorymi z Alzheimerem - funkcjonuje od 1999 roku, a filia w Kukawkach od 2010r. Oba domy cieszą się bardzo dobrą opinią, przebywa w nich 50 mieszkańców.
Oba domu pomocy funkcjonują jako domy dla osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi, przyjmują również przewlekle psychicznie chorych. Mieszkańcy tych domów są z terenu całej Polski.
Dodatkowo prowadzona jest grupa wsparcia dla rodzin opiekujących się chorymi na Alzheimera. Działalność grupy polega na wymianie wzajemnych doświadczeń opiekunów, zajęciach z terapii zajęciowej z chorymi oraz przekazywaniu wiedzy i porad z zakresu opieki nad chorymi, problemów opiekunów, praw i uprawnień osób niepełnosprawnych. Uczestnictwo w grupie odpręża i łagodzi codzienny stan napięcia, umożliwia wzajemne wsparcie, zacieśnia kontakty oraz daje poczucie opiekunom, że nie pozostają sami z problemem. Zajęcia z chorymi prowadzi terapeuta zajęciowy, organizując różne formy pracy: ćwiczenia pamięciowe, zajęcia ruchowe, manualne, muzykoterapia. W spotkaniach grupy uczestniczy lekarz psychiatra, pielęgniarka, psycholog.
Źródło: informacja prasowa