To właśnie tutaj odbywała się konferencja
Pojechaliśmy! Byliśmy! Co prawda ze sporym stresem, wszak to wystąpienie przed ponad dwoma setkami ludzi, ale daliśmy radę! Kto w końcu, jak nie my? :) Przedstawiliśmy, jak nasze bajki mogą być wykorzystywane w programach wychowawczych przedszkola: czytanie ich przez zapraszane do przedszkola znane osoby i rodziców, rozmowy z dziećmi na temat treści, quizy, tworzenie własnych ilustracji rozmaitymi technikami, przygotowywanie inscenizacji, wykonanie scenografii do przedstawień, czy próby stworzenia własnych bajek. Spotkało się to ze sporym zainteresowaniem ze strony słuchaczy, a nasze stoisko z książkami i innymi materiałami promocyjnymi cieszyło się wyjątkowym powodzeniem! :) I choć nasze wystąpienie trwało tylko kilkanaście minut, to jednak udało się osiągnąć cel ? zaprezentować odpowiednio ?Tuż pod moim nosem? i wzbudzić zainteresowanie publikacją jako narzędziem do wykorzystania w pracy przedszkolnej!
Nasze stoisko przed rozpoczęciem spotkania - nasz barwny rollup z daleka się wyróżniał :)
Podczas innych wystąpień poruszano kwestie trudności, na jakie natykają się nauczyciele w procesie inkluzji. Na przykład źle dobrane grupy integracyjne lub też ich brak oraz segregacja uczniów, obniżająca lub blokująca ich wrodzone możliwości. Nieprzemyślane, odruchowe stosowanie oznak niepełnosprawności jako negatywnych epitetów, np. ?ślepy/głuchy jesteś??, ?jak chodzisz, kaleko?? - wypowiadane do dzieci zdrowych. To wszystko ? jak udowadniano ? są mechanizmy, które rzutują ciągle na postrzeganie niepełnosprawności jako czegoś niewłaściwego, niechcianego, niepożądanego, nieodpowiedniego. Przedstawiono konkretne scenariusze pracy z przedszkolakami, prowadzące do oswojenia się z tematem niepełnosprawności, poznania różnorodności i jej akceptacji. Celem bowiem tego typu działań ma być przede wszystkim zrozumienie oraz poznanie tak samego siebie jak i innych. I świadomość, że każdy z nas jest wyjątkową i niepowtarzalną istotą ludzką, a niepełnosprawność nie jest czynnikiem definiującym i przesądzającym.
Prezentacja naszego zbioru bajek ?Tuż pod moim nosem?
Bardzo istotne było też wideo-spotkanie z Rebeccą Elliot, autorką publikacji ?Tak jest i już!?. Rebecca niestety nie mogła pojawić się osobiście, rozmowa odbywała się za pośrednictwem internetu. ?Tak jest i już!? to krótka książeczka dla dzieci, poruszająca tematykę niepełnosprawności, a bohaterami są dzieci autorki. Sama rozmowa z Rebeccą była o tyle ciekawa, że powody stworzenia przez nią tej książeczki były bardzo podobne do naszych. Autorka stwierdziła, że często dzieci chcą się dowiedzieć czegoś o niepełnosprawności rówieśników, a dorośli nie potrafili udzielić im właściwych odpowiedzi. Stąd zrodził się pomysł na napisanie tego, a życzliwe przyjęcie skłoniło ją do tworzenia kolejnych publikacji. Potwierdził się zatem mechanizm podobnie działający jak u nas ? książka powstała na podstawie prawdziwych doświadczeń, została napisana przez osobę mającą na co dzień do czynienia z dzieckiem niepełnosprawnym i w wyniku braku tego typu pozycji na rynku.
?Bajki w naszych rękach? zaprezentowała pani Ewa Fabisiak - prezes zaprzyjaźnionego z nami Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Wadami Rąk
Bardzo dobrze, że sprawy uwrażliwiania maluchów i jak najwcześniejszego przygotowywania ich do akceptacji odmienności za pomocą odpowiednich programów, stają się tematami konferencji. Że mówi się o tym i dostrzega potrzebę stosowania tego na co dzień. ?Lekcje z akceptacji? powinny być stosowane od najmłodszych lat, opierając się na właściwym połączeniu dostępnych metod: właściwych lektur, spotkań z osobami z niepełnosprawnością, prezentacji, rozmów... Odpowiednio dobrany miks sposobów dotarcia do najmłodszych będzie w przyszłości skutkował świadomym i wrażliwym społeczeństwem, dla których akceptacja różnorodności będzie czymś naturalnym. I do tego właśnie dążymy z wiarą, że ta konferencja jest jednym z wielu pozytywnych zdarzeń, wiodących w tym właśnie kierunku!
Autor kilku bajek ze zbioru ?Tuż pod moim nosem?, Rafał Wieliczko z Panią dr Beatą Rolą, która organizowała i prowadziła konferencję
Było miło, przyjemnie i ciekawie! Dziękujemy Pani dr Beacie Roli za zaproszenie nas do udziału w tej konferencji i cieszymy się, że nasza publikacja spełnia swoje założenia, stając się pożytecznym narzędziem w kształtowaniu świadomości najmłodszych!
Rafał ?Zadra? Wieliczko