W blasku wielokolorowych świateł, przy rytmicznej muzyce płynącej z głośników, w oparach scenicznego dymu, w lubelskim studio telewizyjnym rozpoczął się wyjątkowy pokaz mody ?Chwilo trwaj?. Pokaz niezwykły ? organizowany przez TVP Lublin i Stowarzyszenie ?Jesteśmy kroplą? - w którym w role modeli wcieliły się osoby z niepełnosprawnością tuż obok osób pełnosprawnych. Wydarzenie to miało na celu udowodnić, że różnorodność jest normą (swoja drogą ? kto rozpoznaje ?slogan?? :D) i pokazać, że piękno tkwi w każdym z nas bez względu na to, czy ?wygina śmiało ciało? w tańcu, czy też kręci koła na parkiecie siedząc na wózku!
W trakcie pokazu zaprezentowano kolekcję Teresy Kopias, Marzeny Efir (debiut!), ręcznie malowane jedwabie Marzeny Muchy. Dodatkowo podziwiać można było garnitury z Bytomia, a także kolekcje dziecięce Cocodrillo i Reporter Young. Biżuteria noszona przez modeli i modelki to wyroby Anny Dziurawiec i Anny Pąk, a torebki pochodziły z kolekcji Farbotki. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana oraz Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka.
Prezentacje poszczególnych kolekcji przemieszane były z występami artystycznymi (w końcu trzeba dać ludziom czas na przebranie się, czyż nie?). Na samym początku mieliśmy okazję podziwiać grupę Kinematics Dance Company, której członkowie występują na wózkach, prezentując rozmaite układy do nastrojowej muzyki. Ponadto między pokazami zaśpiewali: Bazia (Barbara Deutryk), Jagoda Naja, Jola Sip i Piotr Selim. Było artystycznie, miło, wesoło. W wielkim finale wszyscy biorący udział w pokazie oraz w jego organizacji i przygotowaniu, razem na scenie odśpiewali piosenkę Lady Pank ?Latać może każdy?.
Grupa Kinematics Dance Company
Wspólny Wielki Finał
Bardzo pozytywna i entuzjastyczna reakcja publiczności na wszystkie występy to nie tylko zasługa wyjątkowych osób prezentujących kolekcje, ale również niesamowita charyzma dwojga prowadzących ? Doroty Boczek oraz Andrzeja Łukasika, ?Małego Wielkiego Człowieka?. Swoim entuzjazmem i humorem zarażali wszystkich obecnych na sali.
Wyjątkowi prowadzący
Cieszy nas fakt, że Fundacja Oswoić Los została zaproszona do wspierania pokazu, natomiast portal damy-rade.org sprawował patronat medialny nad wydarzeniem. W pokazie wystąpiły też dwie wyjątkowe modelki ? siostry: Hania i Julka Łukasiewicz, z wdziękiem nie ustępującym profesjonalnym ?wybiegowcom?. Poradziły sobie na medal ? zuch dziewczyny!
Niesamowite modelki: Hania... (fot. TVP Lublin)
...i Julka Łukasiewicz (fot. TVP Lublin)
Wiele ważnych rzeczy jednak działo się ?poza wybiegiem?. Pomijając już chaos i gorączkę samych przygotowań do pokazu, próby, makijaże, uczesania, nerwy, stres, była to okazja do spotkania wielu niesamowitych osób, rozmów z nimi, spojrzenia na to wszystko z perspektywy zupełnie innej od tego, co widzieli goście siedzący na widowni. Wspaniale było móc obserwować, jak wszystkie zaproszone do udziału w pokazie osoby z niepełnosprawnością uśmiechają się, szczęśliwe, że tam są, że udowadniają wszystkim, iż wystarczy tylko chcieć i mocno wierzyć, by wiele marzeń się spełniało. ?Niepełnosprawność nie jest zaraźliwa? - głosiły napisy na naszych koszulkach i taka jest właśnie prawda. Zaraźliwa jest jedynie pasja i radość osób tworzących to niezwykłe wydarzenie.
Zakulisowo - modelki na wózkach: Agnieszka Zańko i Magdalena Pielecha
Cieszy nas również bardzo fakt, że pokaz ?Chwilo trwaj? stał się miejscem pierwszej publicznej prezentacji naszych koszulek oswajających z niepełnosprawnością. Andrzej Łukasik w koszulce ?Gap się gap, może zrobię jakąś sztuczkę?, Magda Pielecha w koszulce z napisem ?Zrób mi zdjęcie będziesz mógł się gapić do woli?, czy też dzieci z zespołem Downa, których napisy na koszulkach głosiły ?Nie znosisz mojego dodatkowego chromosomu? Cóż... :)? - to nasz osobisty powód do dumy. Dziękujemy organizatorom za możliwość pokazania tego szerszemu gronu odbiorców. Ciepłe przyjęcie tego projektu i wyrazy uznania pod naszym adresem za odwagę i pomysłowość utwierdziły nas w przekonaniu, że było to bardzo dobre posunięcie!
W trakcie Finału nasze koszulki były dumnie prezentowane.
W tak zwanym międzyczasie udało nam się też porozmawiać z paroma osobami zaangażowanymi w pokaz i oto, co powiedziały:
Ewa Woźniak ? modelka na wózku:
Choć jestem osobą niepełnosprawną nie czuję się jakoś gorzej, czy inaczej. Jest to fajna inicjatywa, gdzie pokazujemy się i działamy wszyscy razem.
Magdalena Pielecha ? modelka na wózku:
Dla mnie udział w tym pokazie jest niesamowitą radością. Występują tu bowiem osoby sprawne jak i osoby na wózkach. Pokazujemy więc, że można się razem ładnie prezentować, nie zwracając uwagi na bariery, które nas otaczają na co dzień. Ze względu na panujące od kilku godzin zamieszanie jest to dla mnie ogromne przeżycie. I widzę, jak wiele osób wkłada w to mnóstwo pracy: makijaż, fryzury, kreacje. Wielka radość!
Anna Dziurawiec ? projektantka biżuterii:
To dla mnie też ogromne przeżycie. Nie tylko estetyczne ale i emocjonalne, ponieważ sama też jestem niepełnosprawna, o czym niewiele osób wie. Działam od dłuższego czasu jako wolontariusz przy wielu projektach. Czuję się tu jak w rodzinie, wśród przyjaciół. Atmosfera jest wspaniała i ważne jest to, że mogę zaprezentować swoją biżuterię na ludziach, którzy mimo niepełnosprawności chcą podkreślić swoją indywidualność, osobowość, a zapewniam, że osobowość mają piękną!
Ewa Sobkowicz ? odpowiedzialna za choreografię w trakcie pokazu:
Udział w imprezie to dla mnie zaszczyt, ale też duża odpowiedzialność. Ćwiczyłam z osobami, które od niedawna ?biegają? po scenie oraz z ludźmi, którzy chcieli wziąć udział w pokazie, ale nie wszyscy, a zwłaszcza osoby z niepełnosprawnością, mogli uczestniczyć w próbach.
Po samym pokazie miał miejsce jeszcze drobny poczęstunek, stanowiąc tym samym możliwość dodatkowych rozmów i zdjęć. Komentarze padające w tym czasie potwierdziły fakt, że była to wyjątkowa impreza, z ogromnym potencjałem i niesamowitą siłą przebicia.
Pełen swobodnej naturalności występ dzieci wzbudził gorący aplauz publiczności
I stąd, na koniec, jak zwykle odrobina prywatnego ?komentarza? ze strony autora wraz z podziękowaniami! Serdeczne podziękowania dla Anny Dąbrowskiej za zaproszenie nas do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, możliwość ?bycia w środku?, wewnątrz tej ogromnej machiny przygotowującej pokaz. Wyrazy szacunku dla prowadzących, którzy znakomicie sobie poradzili ze swoimi rolami, a także dla wszystkich modeli i modelek prezentujących kolekcje w trakcie pokazu. To było niesamowite ? widzieć Waszą radość, Wasze szczęście i zadowolenie z udziału w tym projekcie. Udowodniliście, że ? zgodnie z głoszonym przez nas hasłem - ?Różnorodność jest normą, nie wyjątkiem?!
Organizatorka pokazu Anna Dąbrowska z Magdaleną Pielechą
Osobne podziękowania należą się również dwóm kobietom, którym ?chciało się? przejechać setki kilometrów, by być z nami właśnie na tym pokazie. Lidka i Marta ? wielkie dzięki i ukłony do ziemi za Waszą obecność i spotkanie! :)
A chociaż pokaz odbywał się pod hasłem ?Chwilo trwaj?, to jednak po wszystkim pozostawała świadomość, że choć ta piękna chwila trwała... to trwała ona jednak zbyt krótko! Jest to jednak punkt wyjścia do organizacji kolejnych tego typu imprez...
I oby ich było jak najwięcej!!!
Rafał ?Zadra? Wieliczko
Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem dodatkowych materiałów z pokazu zapraszamy pod poniższe linki:
Materiał informacyjny w Panoramie Lubelskiej
Galeria zdjęć TVP Lublin
Informacja i galeria Radia Lublin
Zapis wideo prezentacji kolekcji dziecięcej z udziałem Hani i Julki Łukasiewicz
Galeria 1 FOL
Galeria 2 FOL
Galeria 3 FOL