
?Impresje Artystyczne? czyli Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej odbywa się od 1996 roku, pierwotnie organizowała go śp. Grażyna Świtała, a od 2002 roku robi to z powodzeniem fundacja Pro Omnibus. Robi to z ogromnym sukcesem. Co roku do Ciechocinka nie tylko na koncerty, ale też na warsztaty przybywa rzesza publiczności. Bardzo często jest tak, że goście uzdrowiska tak ustalają swoje pobyty, aby być na koncertach i podglądać młodych ludzi na próbach z orkiestrą. Bo warto zwrócić uwagę, że zarówno koncerty jak i część warsztatowa są otwarte dla publiczności. Każdy może się więc przekonać, że to, co słyszymy na scenie wcale nie różni się od rzeczywistości. Młodzi wykonawcy poradzą sobie zawsze, a muzyczne doznania są niesamowite.
W tym roku fundacja ponownie borykała się z problemami związanymi ze zdobyciem środków na ten projekt. Festiwal to ogromne przedsięwzięcie i obciążenie finansowe. 50 niepełnosprawnych wykonawców przyjeżdża do Ciechocinka wraz z opiekunem. Organizatorzy wzięli na siebie zapewnienie noclegu i wyżywienia dla nich. Do tego zespół muzyczny, instruktorzy, zaplecze techniczne... Wszystkie te elementy, które niezbędne są, aby po raz kolejny ?Impresje Artystyczne? stały się czasem pięknej muzyki i prawdziwych wzruszeń.
Festiwal składa się z dwóch części. Najpierw odbywają się warsztaty wokalne z wykwalifikowaną młodą kadrą instruktorów, którzy wkładają swoje serce w pracę, przygotowanie piosenek i przekazanie jak największej wiedzy młodym. Druga część warsztatów to próby z prawdziwą, ?żywą? orkiestrą. W tym roku organizatorzy nie ujawniają, z kim współpracować będą uczestnicy warsztatów. To niespodzianka dla nich.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli doskonalić technikę śpiewu, poszerzać skalę głosu, pracować nad dykcją. Ważnym aspektem tych szkoleń jest możliwość pracy nad właściwą interpretacją piosenek. Równie ważnym elementem projektu jest integracja uczestników. Młodzi artyści po 2 tygodniach pracy będą mogli zaprezentować się publiczności zebranej w Parku Zdrojowym, podczas 2 koncertów konkursowych (w kategorii do 14 lat i powyżej 14 lat), na koncercie galowym oraz koncercie pokonkursowym w Toruniu. Wszystkie wykonania na scenie będą prezentowane z zespołem muzycznym, śpiewane i grane ?na żywo?. Wydarzenie do obejrzenia i posłuchania w Parku Zdrojowym, w Muszli Koncertowej. Koncerty konkursowe odbędą się tam 1 i 2 sierpnia (czwartek i piątek) o godz. 19. Zaś w sobotę, 3 sierpnia, o tej samej godzinie rozpocznie się koncert galowy. Mieszkańcy Torunia zobaczą laureatów w niedzielę 4 sierpnia, w Amfiteatrze przy Muzeum Etnograficznym.
Koszty częściowo pokrywa PFRON - fundacji udało zdobyć się dofinansowanie z programów tej instytucji, jednak każdy odzew i wsparcie społeczne sponsorów jest mile widziane i na wagę złota. Dlatego, jeżeli ktoś jest w stanie w jakikolwiek sposób pomóc, zachęcamy do kontaktu z Fundacją Pro Omnibus. Może dzięki temu na twarzach młodych uczestników dodatkowo zagości uśmiech, a pobyt w Ciechocinku stanie się motywatorem do dalszego rozwoju i walki o lepsze zdrowie i jutro...
Marta i Magda Wróbel
(artykuł pierwotnie publikowany na www.wiadomosci24.pl)
(artykuł pierwotnie publikowany na www.wiadomosci24.pl)
Tagi: